Forum Olga Szomańska Strona Główna

 Zbigniew Książek
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Kasia
Gość





PostWysłany: Pią 19:37, 06 Lip 2007    Temat postu:

Slave popieram!! p. Książek swoim zachowaniem pokazuje wielką klasę!! Pisze na prawdę świetne teksty, chociaż niektóre wydają mi się dziwne, ale i tak są wspaniałe!!
Powrót do góry
idrial
Olomaniak :)
Olomaniak :)


Dołączył: 18 Gru 2005
Posty: 867
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 22:44, 06 Lip 2007    Temat postu:

Jak już tak nawiązaliście do tekstów i do fragmentu NMŻTNJM, to przypomniałam sobie, że kiedyś p Zbyszek napisał na forum PP coś odnośnie interpretacji słów i znalazłam:

''Witam.
Na prośbę KATEO włączam sie by powiedzieć, że z metaforą jest tak , że każda interpretacja właściwa. Co w nas rezonuje po przeczytanym, usłyszanym sformułowaniu to najwłaściwsze zrozumienie. Niektóre Wasze interpretacje bardzo piękne i bliskie mojemu odczuwaniu. Kiedy autor opowiada o tym o co mu szło w pisaniu to już niedobrze...Ale skoro KATEO chce, żebyśmy się zabawili...

OBLUBIENIEC:
To co mam
To co się zdarzyło nam
To pachnący chlebem dom
Z roześmianą buzią twą

OBLUBIENICA:
To co mam
To co się zdarzyło nam…
Twój policzek , kiedy mróz
Na pierzynie Wielki Wóz

Refren( RAZEM) :

Niech mówią , że to nie jest miłość
Że tak się tylko zdaje nam
Byle się nigdy nie skończyło
To wszystko co od ciebie mam…

Często bywamy z Ga w górach. Ona jeździ na nartach ja stoję i sie gapię. Oboje robimy to co naprawdę lubimy. Ja się nie nudzę i ona sie nie nudzi. Czasem jakiś znajomek, czasem góralska herbata ze spirytusem. Czasem przyjdzie coś do głowy i wtedy pod stokiem notuje w małym kajeciku , z którym się nie rozstaję, jakieś pomysły.
Zmarznięta, roześmiana buzia wieczorem po nartach, wielka babcina pierzyna i takie czary, i fruwanie miłosne , że mleczna droga dużo niżej i Wielki Wóz za mały by pomieścić dwoje szczęśliwych " ludzieńków".

Nie raz słyszałem jak mówio o jakiejś parze - nic z tego nie będzie a już napewno nie będzie to miłość. A co to takiego ta miłość? A może ona nie taka jak w głupiutkich romansowych filmach i powieściach dla dziewczynek i chłopczyków? A może ta miłość prawdziwa to takie codzienne wspólne radostki, ze smutkami, z palącym pragnieniem dotyku ciała, z kłotnią i nieodzywaniem sie przez tydzień... Byliśmy z Ga w wielu krajach ale nigdy nie było tak odlotowo jak w tej góralskiej chałupie na Gubałówce. A rano, ku mojemu zdumieniu , żwieciło słońce i kolega jazzman - saksofonista w samych kapielówkach mocował się na śniegu z góralem o flaszkę śliwowicy...W Paryżu też było fajnie ale w Paryżu nie miałem ochoty na zapisywanie czegoś w moim kajecie...
Pozdrawiam. Dzięki za poprawki w bibliografii i przepraszam za błędy ale czasem jestem tak padnięty , że już nie widzę co knocę.
Zbyszek Książek''

TĘCZA WSTĄŻKI
''Mili moi! Dopiero teraz przeczytałem o tej "wstążce tęczy" , więc odpowiadam.
(To zabawne, że o to samo zapytał Przemek Branny , kiedy uczył się tekstu.)
Wstążka tęczy - kiedy na niebie kolorowa tęcza , która kojarzy nam się z kolorową wstążką.
Tęcza wstążki - kiedy pada za oknem deszcz i kiedy w szufladzie znajdujemy nagle kolorową wstążkę, która przypomnieniem lata, jezior , wakacji i która pośród innych szpargałów wygląda jak tęcza.''
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Slave
Administrator
Administrator


Dołączył: 05 Lis 2006
Posty: 1291
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 12:10, 07 Lip 2007    Temat postu:

To był najtrudniejszy tekst, jaki dzisiaj z rana przyszło mi czytać. Troszkę się pojaśniło z tą wstążką. Jeśli dobrze zrozumiałem chodzi o góralską wstążkę w barwach tęczy Surprised . Co do "krówki bożej", to bardziej by pasowała owieczka. Z dzieciństwa pamiętam, że mówi się tak na biedronkę i wogóle mi to tu nie pasuje...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
idrial
Olomaniak :)
Olomaniak :)


Dołączył: 18 Gru 2005
Posty: 867
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 20:44, 07 Lip 2007    Temat postu:

SKOPIOWANE Z FORUM P PIOTRA RUBIKA

"Oratorium dla Leśniowa jednak bez Rubika

Utwór mający uświetnić jubileusz klasztoru Paulinów w Leśniowie nabiera kształtów: Zbigniew Książek właśnie zakończył pracę nad jego literacką częścią. Ale muzyki do "Siedmiu pieśni Maryi" nie napisze Piotr Rubik. Kto go zastąpi? To na razie tajemnica. (Muzykę pisze Bartłomiej Gliniak- przyp. agusiamamba)

- Skończyłem - nie bez ulgi w głosie mówi Książek, połowa znanej i cenionej spółki autorskiej Rubik-Książek. - Po miesiącach poświęconych lekturze dzieł mariologicznych i badaniu historii Leśniowa mogę przeczytać jakiś kryminał...

Autor "Gazecie" pierwszej zdradza, jak poprowadził opowieść: - Dziewczyna, później kobieta (na imię ma Maryja), śpiewa o najważniejszych chwilach swojego życia, wpływających też na losy świata. O tym, jak usłyszała, że będzie miała syna, nie znając mężczyzny. O wielkim szczęściu, gdy mały Jezus się urodził. O budzącym się w niej zrozumieniu, że jej syn jest kimś niezwykłym - naprawdę synem Boga. O bólu matki stojącej pod krzyżem, na którym umiera jej dziecko. I - w końcu - o radości po jego zmartwychwstaniu, gdy Bóg Go oddał żywego - całemu światu, nie tylko jej

Równolegle toczyć się ma inna opowieść - o nas, ludziach współczesnych, o naszych radościach i tragediach - w odniesieniu do maryjnych świąt obchodzonych do dzisiaj. - To uroczystość Matki Boskiej Gromnicznej, Siewnej, Zielnej... - wylicza autor. - Podczas prac nad utworem dowiedziałem się na przykład o obchodzonym w lipcu święcie Matki Boskiej Jagodnej; według ludowych opowieści niesie Ona jagody dzieciom, które umarły, zanim pierwszy raz ich spróbowały. Ta część utworu ma brzmieć "chopinowsko", z echami polskiej muzyki ludowej.

Ale nie napisze jej Piotr Rubik. Z dwóch - jak tłumaczy Książek - powodów. Po pierwsze, wcześniejsze zobowiązania nie pozwoliły kompozytorowi wygospodarować czasu dla Leśniowa. Po drugie, do tej opowieści, znacznie bardziej religijnej niż dotychczasowe dzieła spółki Książek-Rubik, potrzebna jest muzyka inna niż autora "Tu es Petrus". - Właśnie bardziej Chopin niż kompozytor "Carmina Burana" Carl Orff, w którym to stylu pisze Piotr - mówi Książek.

Kto więc da muzykę leśniowskiemu oratorium? To na razie tajemnica. W najbliższych dniach Książek ujawni jego nazwisko. - Na razie zdradzę tyle: warszawski kompozytor, uznany, choć młody - zapewnia.

I jeszcze jedna zmiana: oratorium (na 200 muzyków: solistów, orkiestrę symfoniczną i chóry) będzie miało dwie premiery - w Kielcach i Leśniowie, obie we wrześniu. Jedna z nich - a może obie po trochu - zostanie nagrana i pokazana w telewizji.

W intencji pomyślnego stworzenia i wystawienia utworu siedmioosobowa grupa przyjaciół klasztoru wciąż raz w tygodniu pości o chlebie i wodzie.

A jak doszło do tego, że znany, zapracowany autor poświęcił swój czas leśniowskiemu sanktuarium? Pisaliśmy już o tym. Jesienią Książek poznał klasztor i jego skarby, w tym najważniejszy: cudowną figurę Matki Boskiej. Przeor, o. Zbigniew Ptak, namawiał go, by z okazji jubileuszu sanktuarium stworzył coś o tym niezwykłym miejscu, ale autor musiał odmówić - kalendarz zajęć miał wypełniony na trzy najbliższe lata. Jednak gdy w sylwestra okazało się, że syn przyjaciela umiera, Książek zadzwonił do przeora Leśniowa z prośbą o modlitwę. Paulini podczas noworocznej pasterki modlili się za umierającego, a niewiele później zdumieni lekarze stwierdzili, że kryzys minął i chory zdrowieje. - Obiecałem sobie, że jeśli on przeżyje, rzucę wszystko i zajmę się tylko librettem do utworu o Leśniowie - mówił Książek kilka miesięcy temu w rozmowie z "Gazetą".

Oto jedna z pieśni oratorium, dedykowana o. Zbigniewowi Ptakowi. Będzie ona finałem oratorium. Autor przekazał ją nieodpłatnie paulinom z Leśniowa, by używali jej do promocji klasztoru.



Ty coś domem, o którym się śniło
Matko Boska Leśniowska
Miej w opiece każdziutką miłość


Ty uśmiechem, gdy słońce zaświeci
Matko Boska Leśniowska
Miej w opiece marzenia dzieci


Ty co odświętną sukienką w kwiatki
Matko Boska Leśniowska
Miej w opiece łzy każdej matki


Ty co w kolorach fiołków i bratków
Matko Boska Leśniowska
Miej w opiece ojców i dziadków


Ty co pierwszym rumieńcem dziewczyny
Matko Boska Leśniowska
Miej w opiece nasze rodziny


Ty coś słodka jak białe czereśnie
Matko Boska Leśniowska
Miej w opiece świat i miej Leśniów


Nie pojmie, kto nigdy nie wołał
O jeden choć okruch miłości
Co znaczy czuć kalekim czołem
Raniący dni cierń samotności


Refren: Ty coś domem, o którym się śniło...


Kto w kieracie lat nie znajduje
Olśnienia dziecięcą radością
Nie pojmie nic - nim nie poczuje
Jak trudno nieść krzyż samotności


Refren: Ty coś domem, o którym się śniło...


Kto wszystkich już w biegu wyprzedził
Klnie świat, krztusząc się jadem złości
Że nikt mu nie może powiedzieć
Jak z piętnem ma żyć samotności


Refren: Ty coś domem, o którym się śniło..."

Dorota Steinhagen

"Siedem pieśni Maryi" - premiera oratorium Książka


Siedem pieśni Maryi - kolejne oratorium Zbigniewa Książka - będzie mieć swoją premierę 6 i 7 października w Kielcach.

- Muzykę skomponuje Bartłomiej Gliniak; będzie to rzecz monumentalna i bardziej poważna niż oratoryjny tryptyk, stworzony z Piotrem Rubikiem - zapowiada autor tekstu utworu. "Siedem pieśni Maryi" powstało jako wotum wdzięczności dla Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie koło Żarek, która wysłuchała modlitw o. paulinów - kustoszy sanktuarium - o zdrowie kilku osób.

- Dzięki nim ozdrowiał m.in. syn mojego przyjaciela ciężko chory na sepsę. Leśniowski klasztor to magiczne miejsce, odwiedzane przez rzesze ludzi z prośbą o modlitwę i o cud - wyjaśnił Zbigniew Książek.


Według Książka, nowe oratorium będzie składać się z 15 utworów; siedem pieśni poświęconych Maryi dotyczy najważniejszych zdarzeń z jej życia. W utworze będą też odniesienia do współczesności. Wybór miesiąca premiery nie jest przypadkowy - ma związek z kultem Matki Boskiej Różańcowej.

"Siedem pieśni Maryi" wykonają prawdopodobnie artyści, którzy występują w "Świętokrzyskiej Golgocie", "Tu es Petrus" i w "Psałterzu wrześniowym". - Ostatnie słowo w sprawie obsady nowego oratorium należy jednak do kompozytora - zastrzegł prezydent Kielc Wojciech Lubawski, na zamówienie którego powstały trzy oratoria spółki autorskiej Książek-Rubik.

Bartłomiej Gliniak - młody kompozytor z Krakowa - stworzył już pięć z 15 partii nowego oratorium - informuje Książek. Gliniak komponował do tej pory muzykę filmową - m.in. do "Komornika", "Mojego Nikifora", a także do serialu "Oficerowie" oraz "Na dobre i na złe".

Książek - pochodzący z Kielc literat krakowski - spodziewa się, że jego współpraca z Gliniakiem będzie nie mniej udana jak z Rubikiem.

Premierowe koncerty mają być zarejestrowane przez telewizję. Na pierwszym - organizowanym wyłącznie dla zaproszonych gości - obecni będą m.in. paulini z sanktuarium maryjnego w Leśniowie.

Kult Matki Bożej Leśniowskiej trwa od 1382 r.; kiedy to śląski książę Władysław Opolczyk, bezskutecznie poszukujący z wojskiem wody w okolicy Leśniowa, po pokornych modlitwach do Bogarodzicy, uzyskał niezwykłą łaskę; z ziemi wytrysnęło źródło. W dowód wdzięczności książę postawił przy zdroju kaplicę z drewnianą figurką Madonny w środku, która do dziś otaczana jest czcią wiernych, przyjeżdżających pomodlić się w przyklasztornym kościele.

Źródło informacji: INTERIA.PL/PAP


Plany były takie: oratorium najpierw zostanie pokazane w Kielcach i tam sfilmowane dla potrzeb telewizji, a zaraz potem w Leśniowie, by zdjęcia stamtąd uzupełniły telewizyjny materiał.

Obie premiery - miały być tak samo ważne - zapowiadano na jesień. Potem zapadła decyzja, że premiera kielecka będzie z początkiem października, bo wcześniej się nie uda.

- A to spowodowało, że na plenerowy koncert w Leśniowie zrobiło się za późno - tłumaczy o. Zbigniew Ptak, przeor leśniowskiego klasztoru. - Artyści mają od dawna umówione terminy po kieleckim koncercie, więc dla nas mieliby czas dopiero pod koniec października, a to w polskim klimacie na plenerowy koncert nie najlepsza pora. Trudno, żeby wykonawcy występowali w grubych kurtkach. Tak więc oratorium leśniowskie w Leśniowie będzie pokazane dopiero wiosną przyszłego roku.

- Zostanie pokazane, choć nie na żywo - mówi Zbigniew Książek, autor libretta "Siedmiu Pieśni Maryi". - Już są zamówione łącza satelitarne, które kielecki koncert przekażą do Leśniowa na dwa telebimy: jeden wewnątrz kościoła, drugi - na dworze".

źródło: gazeta.pl

[b]WIEM, ŻE DUŻO, ALE MYŚLĘ, ŻE WARTO PRZECZYTAĆ...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Asia
Założycielka
Założycielka


Dołączył: 02 Gru 2005
Posty: 1298
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sob 21:04, 07 Lip 2007    Temat postu:

oj było warto!! Smile no to forumowicze widzimy się 6 pażdziernika w Kielcach!! Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora
idrial
Olomaniak :)
Olomaniak :)


Dołączył: 18 Gru 2005
Posty: 867
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 21:15, 07 Lip 2007    Temat postu:

z mojej strony nie ma problemu Very HappyVery HappyVery Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
marta1009
Moderator
Moderator


Dołączył: 24 Maj 2007
Posty: 469
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Żnin

PostWysłany: Sob 21:25, 07 Lip 2007    Temat postu:

Obawiam się, że nie dam rady, bo ode mnie to jakieś 300 km i nikt mnie raczej nie zawiezie. Ale wiele bym dała, Żeby tam pojechać. Ale będę się starać i może mi się uda... 3majcie kciuki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kasia
Gość





PostWysłany: Sob 21:42, 07 Lip 2007    Temat postu:

Ja także mam nadzieję, że się pojawię w Kielcach, zobaczymy co z tego wyjdzie Smile
Powrót do góry
A_nastaci_A
Wierny fan Oli
Wierny fan Oli


Dołączył: 26 Cze 2007
Posty: 101
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 2:22, 08 Lip 2007    Temat postu:

Kurcze.. muszę być na tej premierze... Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora
A_nastaci_A
Wierny fan Oli
Wierny fan Oli


Dołączył: 26 Cze 2007
Posty: 101
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 2:23, 08 Lip 2007    Temat postu:

Kurde same premiery mnie czekają we wrześniu i październiku....
będzie problem... To przynajmniej blisko... Na premierę Patrycji muszę do Wawy popierniczać Laughing Razz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
SweetEscape92
Wierny fan Oli
Wierny fan Oli


Dołączył: 09 Cze 2007
Posty: 179
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Czw 16:40, 12 Lip 2007    Temat postu:

Hmm...Kielce, i to w pazdzierniku...Nie sadze, zeby udalo mi sie byc na tym..SadSad..
Powrót do góry
Zobacz profil autora
SweetEscape92
Wierny fan Oli
Wierny fan Oli


Dołączył: 09 Cze 2007
Posty: 179
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Nie 13:41, 19 Sie 2007    Temat postu:

A tak bardziej na temat Very Happy- to właśnie skończyłam słuchać "Miłość to wierność wyborowi..' . Jestem pod ogromnym wrażeniem tekstów pana Książka. I nie mówię tu tylko o tej jedenj piosence, ale o całym Tryptyku. I nie pojmuję tych ludzi, którzy krytykują te teksty. Czasem przecież nie trzeba górnolotnych słów, by przekazać coś wielkiego..
Powrót do góry
Zobacz profil autora
idrial
Olomaniak :)
Olomaniak :)


Dołączył: 18 Gru 2005
Posty: 867
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:07, 22 Sie 2007    Temat postu:

Wie ktoś coś nowego o 7PM???
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Iva
Olomaniak :)
Olomaniak :)


Dołączył: 23 Paź 2006
Posty: 534
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań

PostWysłany: Pią 15:36, 31 Sie 2007    Temat postu:

Siedem pieśni Marii - premiera oratorium

START
26 wrzesień 2007 - środa godzina: 19:00

MIEJSCE
Kieleckie Centrum Kultury
Kielce, pl. Moniuszki 2b
tel. 041 344 40 32, 344 40 33

INFO
Premiera oratorium pt. "Siedem pieśni Marii”.

Słowa napisał Zbigniew Książek, twórca "Świętokrzyskiej Golgoty", "Tu es Petrus" i "Psałterza wrześniowego", zaś muzykę - Bartłomiej Gliniak, który obecnie pracuje nad aranżacją poszczególnych partii dzieła. Inicjatorem stworzenia dzieła jest prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Jako soliści wystąpią: Joanna Słowińska, Małgorzata Markiewicz, Przemysław Branny, Maciej Miecznikowski oraz Janusz Kruciński. W rolę narratora wcieli się Igor Michalski. Chór Instytutu Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej oraz Chór Kameralny Fermata przygotowała Ewa Robak, natomiast Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej dyrygował będzie Michał Dworzyński.

Koncert zarejestrowany zostanie przez Telewizję Polską i wyemitowany przez Program II w Dniu Papieskim (16.X). Nagranie posłuży także do produkcji płyty DVD.

Próba generalna "Siedmiu pieśni Marii" z udziałem publiczności, także rejestrowana przez Telewizję, odbędzie się 25 września o godz. 18.00 w KCK (za zaproszeniami).

Bilety (70zł) na premierę można już nabywać w Kieleckim Centrum Kultury.

Powrót do góry
Zobacz profil autora
marta1009
Moderator
Moderator


Dołączył: 24 Maj 2007
Posty: 469
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Żnin

PostWysłany: Pią 15:50, 31 Sie 2007    Temat postu:

Cały czas nie mogę tego przeboleć!! Olga i Janusz to moim zdaniem najlepsi soliści z oratoriów. I jak ja teraz mam iść na to oratiorium?? Już mi się nie chce. A chciałam! Ale może to jeszcze nie wykluczone. W końcu w Psałterzu też miało nie być Oli. I jak to się skończyło?? Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Olga Szomańska Strona Główna -> Współpraca / Tryptyk Świętokrzyski i 7 Pieśni Marii Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gBlue v1.3 // Theme created by Sopel & Programosy
Regulamin